Wojewódzkie święto plonów

Imponujące wieńce dożynkowe, setki gości i dobra zabawa – tak w niedzielę, 25 sierpnia świętowano XXI dożynki województwa w Ryczowie, w gminie Spytkowice.

Dożynki w Ryczowie tradycyjnie rozpoczęły się wspólną modlitwą w intencji rolników i ich plonów. Uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem arcybiskupa Marka Jędraszewskiego odprawiona została  w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Ryczowie. Po mszy spod kościoła ruszył barwny korowód, który przeszedł na stadion piłkarski, gdzie odbyła się część oficjalna Dożynek.
Był to czas podziękowań za tegoroczne zbiory, ale także okazja do poznania obyczajów ludowych i wspólnej zabawy.
– Dziękuję za to, że każdego dnia, niezależnie od pogody, troszczycie się o to, żeby na żadnym małopolskim stole nie zabrakło chleba. Dziękuję, że małopolska wieś wciąż jest ostoją tradycji, przywiązania do wartości, które przekazali nam nasi przodkowie - podkreślił marszałek Witold Kozłowski, dziękując rolnikom za ich pracę.
Oczywiście nie mogło zabraknąć także konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Spośród wszystkich 23 wieńców, tytuł najpiękniejszego wieńca tradycyjnego zdobył wieniec przygotowany przez Stowarzyszenie „Jesteśmy Razem” ze Spytkowic, natomiast miano najpiękniejszego wieńca nowoczesnego zdobył wieniec Stowarzyszenia Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich „Trzewoje” z Zatora. O tym, do kogo powędrowały nagrody zdecydowało jury, pod przewodnictwem Antoniego Bartosza, dyrektora Muzeum Etnograficznego w Krakowie. 
Jak mówił Rafał Bochenek, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego: – Druga połowa sierpnia to dla Małopolski czas dożynek, które są świetną okazją do rozmów na świeżym powietrzu w rodzinnej atmosferze. To piękna polska tradycja, która jak widać jest kultywowana. Dziękuję za obecność na święcie plonów mieszkańcom Małopolski.
Na zakończenie dożynek w Ryczowie wystąpili znani i lubiani artyści, między innymi Kabaret „Książę Lipin i Przyjaciele” oraz zespół Lombard. Odbył się także pokaz sztucznych ogni i zabawa taneczna.
Tegoroczne dożynki województwa małopolskiego zostały podzielone na dwie części, pierwsza odbyła się w Ryczowie, natomiast druga tydzień później w w Zakliczynie pod Tarnowem. 
 


Lista wiadomości
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama