Powiat świętuje jubileusz

Refleksje, podziękowania i świadomość wyzwań towarzyszyły gali 20. lecia Powiatu Oświęcimskiego, która odbyła się 13 września w Oświęcimskim Centrum Kultury.

Wśród wielu gości byli między innymi wszyscy dotychczasowi starości oświęcimscy. Nie zabrakło także okolicznościowego tortu.
Uroczystość rozpoczęła się od prezentacji nowego filmu promującego Powiat Oświęcimski. Starosta Oświęcimski Marcin Niedziela przypomniał początki działalności Powiatu.– Powiaty rodziły się w bólach. Nie brakowało ambicji, uporu i entuzjazmu pierwszym starostom i radnym, brakowało natomiast aktów wykonawczych, co niejednokrotnie powodowało nachodzenie się kompetencji innych szczebli samorządów. Ponadto brakowało pieniędzy na realizację ambitnych celów – mówił Niedziela. Podkreślił jednak, że początkowe problemy to już przeszłość i dziś samorząd powiatowy to wydajny organizm, efektywnie gospodarujący środkami publicznymi. – W ciągu 20 lat wydatki Powiatu Oświęcimskiego sięgnęły kwoty 2 mld 566 mln zł, z czego na inwestycje drogowe i kubaturowe przeznaczono blisko 500 mln zł – mówił. – Te imponujące kwoty to wynik współdziałania budżetu państwa, w szczególności dotacji z Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego, Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Wojewódzkiego, funduszy Unii Europejskiej oraz budżetów gmin Powiatu Oświęcimskiego. Za tę szczególną współpracę pragnę podziękować wszystkim decydentom, którzy w ciągu 20 lat przyczynili się do inwestycji powiatowych. - dodał Niedziela. Na scenę zaproszeni zostali wszyscy dotychczasowi Starostowie: Adam Bilski, Józef Kała, Józef Krawczyk i Zbigniew Starzec. Otrzymali oni, podobnie jak radni powiatowi oraz włodarze gmin powiatu, pamiątkowe medale. Uhonorowani zostali także wyróżniający się pracownicy Starostwa, w szczeólności Ci, którzy z urzędem związani są od jego powstania w 1999 roku. 
Wręczone zostały także medale „Zasłużony dla Ziemi Oświęcimskiej”. Odebrali je: dr Jan Babiarz, wieloletni dyrektor Zakładów Chemicznych „Oświęcim”, dr Andrzej Jakubowski, p.o. dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu oraz przedstawiciele Zakładu Salezjańskiego im. ks. Bosko w Oświęcimiu i Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Oświęcimiu.
W części artystycznej wystąpiło trio Katarzyna Malenda (uczestniczka jednej z poprzednich edycji The Voice of Poland), Arletta Chmiel (saksofon) i Piotr Drzewiecki (klawisze), zaś w holu Oświęcimskiego Centrum Kultury pojawił się okolicznościowy tort.
 
Jarosław Zięba
 


Lista wiadomości
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama