Kościół w Marcyporębie

Kościół pw. św. Marcina w Marcyporębie w gminie Brzeźnica to kolejny obiekt sakralny z naszego regionu znajdujący się na Szlaku Architektury Drewnianej.

Kościół wzniesiony został w 1670 roku, pierwotnie nie posiadał on wieży., która dobudowana została dopiero w latach 1976–80. Świątynia była kilkukrotnie odrestaurowywana: w  roku 1831 roku, 1872 i ostatnio w latach 2005-2008.
Dach nad nawą i prezbiterium jest dwuspadowy, o jednej kalenicy, z barokową wieżyczką sygnaturkową. Kościół posiada konstrukcję zrębową z ołtarzem głównym i dwoma ołtarzami bocznymi w stylu rokokowym. Do nawy dobudowana jest kaplica, w której znajduje się ołtarz klasycystyczny. W kościele zachowały się dwa cenne portale: jeden tzw. długoszowski, drugi manierystyczny – bogato zdobiony.  Na belce tęczowej umieszczona została rzeźba Grupy Ukrzyżowania z gotyckim krucyfiksem z XV wieku. Nad kruchtą i prezbiterium znajdują się stropy kasetonowe z lat siedemdziesiątych XX wieku. Ściany pokrywa polichromia z XIX i XX w.
Warto również zwrócić uwagę na kamienną chrzcielnicę renesansową z 1545 roku pochodząca z wcześniejszego kościoła. 
Kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Małopolskiego. Przypomnijmy, że w ramach akcji Otwarty Szlak Architektury Drewnianej do końca września można bezpłatnie zwiedzać wszystkie obiekty znajdujące się na szlaku. Przewodnicy czekają na chętnych w czwartki, piątki i soboty w godzinach 9:00-18:00 oraz w niedziele w godzinach 12:00-17:00. z przerwą obiadową w godz. 13:00-13:30.
Oprócz opisanego kościoła w Marcyporębie, w naszym regionie zwiedzać można także kościół pw. św. Erazma Biskupa i Męczennika w Barwałdzie Dolnym, kościół pw. św. Andrzeja Apostoła w Graboszycach, kościół pw. św. Marcina w Jawiszowicach, kościół pw. św. Andrzeja w Osieku i kościół pw. św. Joachima w Skawinkach. 
jar


Lista Cudze chwalicie…
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama